VÝSTAVA

Na myšlenku představit archeologii i samotnou náplň práce archeologa nás přivedla veřejnost sama. Stále opakující se okruh otázek, obecně rozšířené mýty a zkreslené představy o práci archeologů byly hlavním impulzem.

• Jsme těmi, kdo trpělivě štětcem ometají nálezy a radují ze starých rozbitých hrnců? Nebo ti, kdo zdržují výstavbu dálnice a za provedený výzkum žádají milióny?
  • Co je archeologie a co zkoumá?
  • Jaké památky jsou v hledáčku dnešních archeologů a kde se s nimi můžete potkat?
  • Víte, jak skutečně probíhá archeologický výzkum a co se na něm děje?
  • Co se děje s nálezy v muzeu?
  • Víte, že díky letadlům, družicím a speciálním moderním metodám umíme nahlédnout pod zem a vlastně do ní nekopnout?
  • Jak je to staré a jak to víme?
  • Proč chodíme po poli?
  • Zajímá nás pravěk nebo i 2. světová válka?

To je pouhý zlomek otázek, které se pokusí zodpovědět teoretická část výstavy. K vidění budou i nejnovější nálezy z Českokrumlovska, které poslouží jako modelové ukázky širokého spektra zájmu archeologické památkové péče. Samostatný prostor je věnován práci v terénu, tedy na archeologickém výzkumu, který může mít mnoho podob. Návštěvníkům vysvětlíme postup a metody terénní práce, ukážeme způsob dokumentace i zpracování nálezů po ukončení výzkumu. Vstup nejmodernější techniky do služeb archeologie přiblížíme prostřednictvím archeobotanických analýz a moderních metod zaměření.

Výstavu doprovodí odborná přednáška, komentovaná prohlídka pro veřejnosti a základní školy, pro které jsou navíc připraveny pracovní listy. Nejmenší návštěvníci jistě ocení interaktivní hrací koutek.

Tisková zpráva k výstavě: TZ – Dobrodružství archeologie