Adalbert Stifter  – život a dílo

Předpremiéra filmového dokumentu o životě a díle Adalberta Stiftera, natočeném v koprodukci České televize, Tvůrčí producentské skupiny Ondřeje Šrámka a Mgr. Zdeňka Flídra – ZF FILM, za finančního přispění Česko-německého fondu budoucnosti a Jihočeského kraje ve spolupráci s: Adalbert Stifter Verein (spolek Adalberta Stiftera) v Mnichově,  Lieraturmuseum im StifterHaus (Literární muzeum Horního Rakouska ve Stifterově domě) v Linci, Regionálním muzeem v Českém Krumlově, Památníkem – rodným domem Adalberta Stiftera v Horní Plané a Městem Horní Planá.

Režie Zdeněk Flídr, kamera Andrej Barla, hudba Jaroslav Krček

12. 10. 2016 v 19:00, Kulturní a informační cetrum  v Horní Plané
13. 10. 2016 v 18:00, Regionální muzeum v Českém Krumlově, vstupné zdarma

Dokumentem provází vzpomínky Adalberta Stiftera v podání Josefa Somra na dětství prožité v Horní Plané, studia v benediktinském gymnáziu v Kremsmünsteru, jeho osudovou první lásku Fanny Griepelovou. Přináší výpovědi a komentáře o studiích ve Vídni a rozhodnutí věnovat se umělecké dráze jako malíř a spisovatel, seznamuje s jeho životem a tvorbou včetně odkazu a významu jeho díla pro současnost a vztahy mezi Čechy a Němci. Není opomenuta také jeho láska k Amalii Mohauptové. Poprvé mohou diváci spatřit jeho první uveřejněnou práci – první vydání povídky Kondor z roku 1840 – uveřejněné v časopise „Wiener Zeitschrift für Kunst, Literatur, Theater und Mode“ a ucelený komplet jeho malířského díla. V dokumentu se diváci mohou také seznámit s vyznamenáními, které Adalbert Stifter během svého života obdržel. Dějem dále provází výpovědi o díle a současném významu díla Adalberta Stiftera Dr. Petry-Marii Dillinger, Vlasty Dvořákové, Dr. Petera Bechera, Dr. Raimunda Paleczka, Prof. Martina C. Putny, Mgr. Ivana Slavíka, Mgr. Josefa Štemberka a Dr. Wolfganga Schwarze. Samostatná kapitola je věnována pomníkům Adalberta Stiftera. O jednom z nich – nad Plešným jezerem – vypráví Dr. Raimund Paleczek, jehož prastrýc Josef Paleczek se zúčastnil stavby jako mistr supiny dřevařů a kameníků.