Výstava dává nahlédnout do technologie vytápění a vaření v historii a zároveň představuje kachle coby unikátní umělecká díla a obrazy doby, svědčící o bohatství a vkusu, ale mnohdy také o náboženské a politické orientaci svých majitelů.

V rámci jednotlivých výstavních témat se návštěvníci budou moci seznámit s technologií výroby kamnových kachlů, typologií výzdobných motivů i cennými nálezovými soubory z významných lokalit Jihočeského kraje. K  vidění budou mimo jiné vůbec nejstarší nálezy kamnových kachlů na území Čech pocházející z Českého Krumlova a hradu Kyšperk či zcela unikátní soubor dochovaných matric na výrobu kamnových kachlů včetně dvou nejstarších kusů ze Sezimova Ústí. Návštěvníci se mohou těšit nejen na ojedinělé archeologické nálezy a cenné výstavní exponáty, ale i na interaktivní instalace, repliku kachlových kamen, černou kuchyni, dětskou hernu a řadu taktilních objektů.

Výstava bude ve spolupráci s Tyflokabinetem České Budějovice premiérově připravena i pro návštěvníky s vadami zraku. K výstavě je připraven doprovodný program, jehož součástí budou přednášky, workshopy a komentované prohlídky.