Výstava Vánoční stromek v proměnách času se zaměřuje na historii tohoto nejoblíbenějšího symbolu Vánoc od jeho zdomácnění v českých a moravských rodinách na začátku 20. století, prakticky po současnost. Budete mít možnost obdivovat především vánoční ozdoby, kterými naši předci zdobili stromky v různých historických obdobích a zároveň tak sledovat vývoj vkusu, designu a tradici výroby vánočních ozdob u nás.

Velká část výstavy je věnována korálkovým ozdobám, které v dnešní době zažívají renesanci. K vidění budou unikátní ručně vyrobené perličkové ozdoby z Poniklé v Podkrkonoší, kde se tento produkt zhotovuje v původní podobě od roku 1902 až do dnešních dnů. Technologie výroby ponikelských ozdob z foukaných skleněných perliček byla v roce 2020 zapsána na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Část výstavy představují stromečky ozdobené dětmi z jednotlivých školních týmů. Na výstavě se podílí českokrumlovské mateřské i základní školy nebo Komunitní centrum Rovnost, kdy děti vytvořily vlastní originální ozdoby a dekorace.

Doprovodná adventní dílna/workshop: V sobotu 16. 12. 2023 od 13.00 hodin budete mít jedinečnou příležitost vyrobit si vlastní ozdoby z foukaných ponikelských perel. Vstupné 60,- Kč.

Výstava bude slavnostně zahájena v úterý 14. listopadu v 18:00 h. Během vernisáže vystoupí dámská folková kapela Lakomá Barka.

Ke stažení:

S poděkováním:

 

Sdílet