ZVONKOVÁ / GLÖCKELBERG: MÍSTO S POETICKÝM JMÉNEM A POHNUTÝM OSUDEM.

 Pocítil jsem, že na tomto území leží pohřbeno tolik neštěstí a bolesti, že se to dá sotva vyjádřit a posoudit. Pochopil jsem, že jenom láska, která je silnější než smrt, může vyléčit tak hluboké rány… Zajisté vznikla nebo přinejmenším uzrála právě zde, na tomto místě, na tomto hřbitově, myšlenka, obnovit na těchto ruinách lidskosti místo odpuštění a smíření, místo modlitby a míru.“

Miroslav kardinál Vlk, arcibiskup pražský a dříve biskup českobudějovický, 1992

___

Zadní Zvonková (německy Hinter – Glöckelberg) je zaniklá vesnice na pravém břehu Lipna u hranice s Rakouskem, součást města Horní Planá v okrese Český Krumlov. Dříve se jednalo o rozlehlou a téměř výlučně etnicky německou obec, která zanikla v 50. letech 20. století. Nedaleko ní se nachází Přední Zvonková (německy Vorder – Glöckelberg) (zdroj: Wikipedie.cz)

Zadní Zvonková, kostel sv. Jana Nepomuckého

Po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce kostel chátral, dlouhou dobu sloužil jako sklad vojenské techniky. Až v letech 1990-1992, kdy už byl kostel v kritickém stavu, došlo díky společnosti Arge a díky původním německým obyvatelům k jeho obnově. Spolu s kostelem byl obnoven také přilehlý hřbitov se stem náhrobků. (zdroj: Sumava.cz)

Ke stažení:

Sdílet

Plakát_Zvonková